Невеликі приміщення можуть виробляти обмежує враження, особливо коли від них потрібна хороша функціональність.
Планування маленької кухні змінити складно, але якщо правильно розставити акценти, то вона може стати більш повітряної і просторою. Ось як це зробити, розповіли дизайнери.
1. Світлі поверхні
Основою оптичного збільшення приміщення є кольори, тому в разі невеликої кухні краще відмовитися від темних і насичених відтінків, віддаючи перевагу світлим, особливо на великих площах, таких як стіни і підлогу.
Що стосується гарнітура, краще глянсова поверхня, яка набагато краще розсіює світло, ніж матова.
Відповідний колір-білий або дуже світлі відтінки жовтого, кремового або зеленого. Все це можна доповнити теплими матеріалами, такими як дерево, бамбук, пробка або лоза.
До речі, не потрібно повністю відмовлятися від темних кольорів, просто зосередьте їх на аксесуарах, дрібної техніки і посуді.
Але завжди вибирайте тільки кілька предметів і доповнюйте їх білими або світлими тонами. Також уникайте надмірного чергування кольорів і великих колірних контрастів, які зменшують простір.
2. Світлі підлоги
Також зверніть увагу на кухонну підлогу. Більшість несерйозно ставляться до вибору підлогового покриття, проте він має великий вплив на враження від кімнати.
Відмінним вибором в основному є світла плитка, лінолеум або легкі плаваючі підлоги, які підходять для кухонь. Забудьте про темних і матових покриттях, які поглинають світло і не тільки затемнюють приміщення, але і візуально зменшують його.
3. Повітряний простір
Крім кольору кухні, багато також залежить від її планування і вибору відповідних меблів. Вибирайте шафи, що доходять до стелі.
Вони оптично піднімають стіни і забезпечують необхідний простір для зберігання.
Легкість простору забезпечать скляні двері і відкриті полиці. Звичайно, доведеться частіше витирати пил, але кімната не буде виглядати тісною. Розсувні двері і висувні полиці допоможуть заощадити місце.
4. Скоротіть все непотрібне
Чим менше в маленькій кухні речей або пристосувань, якими не користуєтеся, тим краще. Самі часто використовувані предмети тримайте в легкодоступних місцях, практичні потрібно повісити над робочою зоною.
При виборі техніки і меблів орієнтуйтеся на багатофункціональність. Так, хорошим вибором може бути складні меблі, якою будете користуватися тільки в тому випадку, якщо вона вам дійсно знадобиться.
5. Правильне планування зон
Правильне планування повинна дотримуватися і в маленьких кухнях. Кухню прийнято ділити на три зони, які повинні утворювати трикутник з довжиною сторін не менше 90 см.
* Зона зберігання (комора, морозильна камера, холодильник).
* Зона приготування їжі (робоча поверхня і відповідна техніка). Простір стільниці має бути не менше 60 см.
Корисним помічником стануть висувні стільниці, заховані в одній з частин меблів.
* Зона мийки (раковина і місце для зберігання посуду).
У маленькій кухні навряд чи вдасться досягти оптимальної довжини кожної зони, але тим цікавіше вийде дизайн.
6. Ідеальне освітлення
На маленькій кухні важливо правильне освітлення. Звичайно, природне світло з вікна з декількома точками ідеальне. Але не в кожній кухні є великі вікна.
У цьому випадку використовуйте штучне освітлення: повісьте світлодіодні стрічки над стільницею і центральний стельовий світильник.